Beauty

Jar bez akné ? Tieto 4 jednoduché triky ti pomôžu zbaviť sa akné nadobro!

 

1.  Acylpyrín alebo jedlá sóda!

Toto ocenia najmä tí s pokročilejším stupňom závažnosti akné, nakoľko maska z týchto surovín pomôže so zmiernením hnisu a zapálenia. Acylpyrín si rozdrvíme na prášok alebo použijeme jedlú sódu, ktorá už v sypkej forme je a zmiešame s kvalitným prírodným olejom ktorý má ukľudňujúce účinky napr. kokosový olej či jojobový olej. Keď doma nemáte olej postačí aj vlažná voda. Na prvý pohľad tak jednoduchá a obyčajná jedlá sóda, ale pre našu pleť je to hotový zázrak:

 • Zmäkčuje stvrdnutú kožu
 • Odstraňuje mastnotu, pot, nečistoty a odumreté bunky
 • Znižuje výskyt rozšírených pórov
 • Antibakteriálne, antimiktoické, antiseptické, protiplesňové a protizápalové účinky

Suroviny spolu miešate až kým nedosiahnete kašovitú formu. Následne vymiešanú pastu opatrne nanesiete na tvár. Zmes nerozotierajte, nezatláčajte ani nemasírujte aby sa zápal na pleti nerozšíril. Nechajte pôsobiť aspoň 30 minút a následne zmyte vlažnou vodou.

 

2. Naparovanie

Naparovaním nielen svoju pleť dokonalo a šetrne ošetríte ale aj osviežite a to platí pre všetky typy pleti. Prvoradé je pred naparovaním pleť dôkladne odlíčiť aby na tvári nezostalo ani trochu makeupu. Pôsobením horúcej pary na pleť dochádza k jej prekrveniu, otvoreniu pórov a ich hĺbkovému prečisteniu, odstráneniu všetkých nečistôt a usadenín. Nechajte zovrieť vodu aspoň 1 liter, pre intenzívnejší efekt môžete pridať rôzne sušené bylinky či esenciálne oleje. Pri naparovaní zotrvajte aspoň 10 minút a dodržujte dostatočnú vzdialenosť od misky či hrnca, naparovanie má byť príjemné a nemá páliť 🙂 Pre mastnú pleť sa odporúčajú bylinky žihľavy či lipového kvetu pre podráždenú pleť sú vhodné bylinky harmančeka, či tymianu. Pri mastnej pokožke sa naparovanie odporúča aspoň 2 x do týždňa, pri obyčajnej pleti je naparovací proces postačujúci raz do týždňa a pre suchú pleť sa odporúča raz za dva týždne.

3.  Med – zázrak domácej kozmetiky

Prirodzeným riešením pre citlivú pokožku ako ju upokojiť a znížiť jej podráždenie je med, ten pleť hydratuje a nedráždi. Med je zdrojom celého radu vitamínov (A, B, C, D, E a K), minerálov, stopových prvkov, aminokyselín, éterických olejov a vzácnej materskej kašičky. Vďaka vysokému obsahu cukru ničí baktérie, nemôžu sa na ňom uchytiť ani kvasinky zo vzduchu. Práve vďaka tejto vlastnosti je med jedným z najlepších prírodných antiseptík a má antibakteriálne účinky. Kvalitný med  má obsah vody asi 14 % – 18 %. Ak je obsah vody pod 18 %, nemôže sa v mede množiť žiadny organizmus. Zadovážte si kvalitný med a raz do týždňa si doprajte medovú masku, ktorú necháte pôsobiť aspoň 30 minút.

 

4. Kávový peeling

O zázračných účinkoch kávy sme už hovorili tu.  Okrem kávy obsahujú peelingy Pimp Your Body zázračnú jedlú sódu, jojobový olej, mandľový olej, olivový olej či makadamiový olej. Biela variácia peelingov obsahuje navyše hnedý a kokosový cukor, kokosové vločky a kokosový olej, tento peeling je vhodnejší pre citlivú a senzitívnejšiu pleť. Čierna variácia peelingov naopak obsahuje morskú soľ a pomarančový olej.

 • Zabíja baktérie, ktoré spôsobujú akné.
 • Obnovuje prirodzené pH a rovnováhu pleti.
 • Odstraňuje nečistoty a prebytočnú mastnotu, ktorá upcháva kožné póry a tým podporuje rast nových kožných buniek.
 • Detoxikuje
 • Podporuje cirkuláciu krvi
 • Morská soľ obsahuje horčík, jód, vápnik, chlór, zinok, draslík, a množstvo ďalších stopových prvkov, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie pokožky.
 • Obsahuje chróm, ktorý bráni vzniku kožným infekciám.
 • Obsahuje zinok, ktorý reguluje tvorbu kožného mazu.
 • Obsahuje síru, ktorá udržuje pokožku hladkú.
 • Znižuje hladinu stresu, čo zabraňuje vzniku akné vyvolaného stresom.

Napriek výnimočným účinkom morskej soli, môže byť pre rôzne typy pleti soľ dráždivým a pálivým elementom. Odporúčame pred celotvárovým či celotelovým použitím, zmes s obsahom morskej soli vyskúšať na malom kúsku pokožky.

V prípade vyššieho stupňa závažnosti akné a zápalu pokožky sa peeling pleti neodporúča aby sa zápal zbytočne nerozniesol. V tomto prípade peelingovu zmes stačí jemne naniesť a nechať pôsobiť aspoň 10 minút a následne zmyť vlažnou vodou.

 

Kávový peeling môžeš kúpiť TU.

 

Akné je jedno z najčastejších chronických ochorení kože a najčastejšie kožné ochorenie v puberte, napriek tomu akné trápi množstvo dospelých žien i mužov. Akné vzniká v dôsledku uzatvorenia pórov čo následne vedie k ich zápalu, kožný maz nemá kade uniknúť a tým vzniká prostredie pre baktérie a rôzne nečistoty.

Prvým a najdôležitejším krokom k úspešnému odstráneniu akné je ujasnenie si aký druh nás trápi.

1. Whiteheads – biele bodky

Sú najmiernejším prejavom akné a našťastie vo väčšine prípadov nejde o závažný stav. Čo sa týka vzhľadu sú to malé vypuklinky s bielou či žltou hlavičkou. Vznikajú pri prebytku kožného mazu a odumretých buniek. Netreba sa zľaknúť prebytku mazu a pleť je potrebné vyživiť vhodným kvalitným prírodným olejom a biele bodky zmiznú samé.

2. Blackheads – čierne bodky

V dermatologickom slovníku sú čierne bodky klasifikované ako tzv. komedóny a taktiež ako biele bodky nepredstavujú závažný stav a sú znakom upchatých pórov. Póry nie sú dostatočne uzatvorené a chránené proti usadeninám, špine a nečistotám. Hlavné je tieto malé čierne bodky nevytláčať, nešetrným tlačením môžete komedón narušiť a jeho stav zhoršiť.

3. Acne papules

Tento pokročilý stav, zapríčiňuje prítomnosť baktérií, prebytočného mazu a odumretých kožných buniek pod kožu a spôsobuje zápal. Papules vyrážky sa dajú rozpoznať podľa ich začervenania a opuchu. Vzhľadom k  zápalu a podráždeniu je prvoradé pleť upokojiť a až následne podniknúť kroky k liečbe.

4. Acne pustules

Sú veľmi podobné predchádzajúcej kategórii s tým rozdielom, že pri tomto stave je prítomný hnis (pus). Častou chybou pri tomto stave je vytláčanie, ktoré sa priam pýta avšak môže mať za dôsledok nežiadúce jazvičky! Najprv treba hnis odstrániť, v tomto prípade trpezlivosť ruže prináša platí dvojnásobne.

5. – 6. Acne nodules, cysts

Ak máte tvár plnú veľkých, červených, zapálených škvŕn, ktoré pretrvávajú niekoľko mesiacov, je pravdepodobné, že máte jeden druh z ťažkej formy akné: uzliny, cysty, alebo akné conglobata. Toto sú závažné stavy  a ak sa neliečia môžu spôsobiť vážnejšie a trvalé poškodenie kože. Pri tomto stupni akné je nesmierne dôležité zamyslieť sa nad všetkými faktormi, ktoré tento stav môžu zapríčiňovať.

Možné príčiny:

• Stravovacie návyky alebo neznášanlivosť niektorých potravín,
• Stres,
• Podnebie a UV žiarenie,
• Hormonálne zmeny,
• Genetika,
• Konzumácia veľkého množstva cukru.

Tí, ktorí trpia akné vedia, že boj s akné môže byť beh na dlhú trať avšak trpezlivosť ruže prináša.

V úspešnom boji s akné je potreba začať od seba

Neprejedať sa

Dodržiavať pitný režim

Vyhýbať sa sladeným nápojom

Zredukovať konzumáciu bieleho pečiva

Dopriať si prechádzky na čerstvom vzduchu

Jesť viac ovocia a potravín s vysokým obsahom vitamínov a antioxidantov

Mať sa rada!